Eksponat Numer - 02 (dział) - 21 (Numer Eksponatu)

 

--- Treść przekazanej wiadomości ---

Temat: pytanie
Data: Thu, 14 Apr 2016 20:48:46 +0200
Nadawca: wsxwsx3 <wsxwsx3@o2.pl>
Adresat: dho@dho.com.pl

 

Dzień dobry,


Jestem Gdańszczaninem mieszkającym od lat poza granicami Polski i trafiłem na Państwa stronę, która mnie zaciekawiła. Interesuję się troszkę historią miasta, ale frapują mnie pewne pytania, które być może Państwo mogli by mi wyklarować?
Patrzę na nazwy ulic i dzielnic w wykazie na stronie, te z lat 1937/38. Czy istniał wówczas podział na Główne i Stare Miasto? Czy funkcjonowały tylko nazwy: Danzig i Śródmieście określające tereny dzisiejszego Głównego i Starego Miasta? Ciężko jest dotrzeć do tych informacji nie mając dostępu do źródeł w postaci książek a internet nie zawsze bywa miarodajny. Jakoś nie mogę trafić na stare mapy miasta sprzed II wojny światowej z określeniami "Stare" i "Główne" Miasto. Z góry dziękuję jeśli zechcą mi Państwo udzielić odpowiedzi..

Zbigniew

 

 


 

Księga Adresowa Gdańska 1937/1938

Danziger Einwohnerbuch 1937/1938

Gdansk Directory 1937/1938

 

 

Z przyjemnościa zamieszczamy w naszej wirtualnej galerii pamiątek rodzinnych i narodowych - "Narodowa GA.PA" - księgę adresową Gdańska z r. 1937/1938 zeskanowaną i przesłaną przez P. Stanisława Pieniążka - jednego z najbardziej znanych (i lubianych!) genealogów w Polsce - bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich badaczy starych dziejów Polski i Europy z całego świata!

 

With a great pleasure we publish in our virtual gallery preserving Polish family and national momentos - "Narodowa GA.PA" - the Gdansk Directory from 1937/1938 scanned and sent by Mr. Stanislaw Pieniazek - one of the most wellknown genealogists in Poland - we thank you very much in the name of all researchers of the old times of Poland/Europe from all over the world!

 

Księga Adresowa Gdańska 1937/1938 (Gdansk Directory 1937/1938) (plik/file pdf 400 MB) - proszę kliknąć prawym przyciskiem na link i wybrać "zapisz element docelowy jako" - UWAGA to jest ~400MB!

można wyświetlić programem Adobe Reader (do pobrania 42 MB)

 

Niemieckie i polskie nazwy dzielnic i ulic Wolnego Miasta Gdańska

Street names in German and Polish language

 

Plan Miasta 1937 / Map of Gdansk 1937 :

Skany planu Wolnego Miasta Gdańska pochodzą z  zbiorów: www.danzig-online.pl

Aby powiększyć proszę kliknąć na miniaturę

Please click on the photo to enlarge

 

Dziękujemy!

Thank you!

 

Narodowa GA.PA

www.narodowa.pl

 

KORESPONDENCJA - do i od osób zainteresowanych dho@dho.com.pl lub Pocztą Polską:

CHAT

1. - data - do:

Treść:

 

Powrót